Ethem Kocabaş
Nöroloji Anabilim Dalı Konferansları 

  

    

  

Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim

"Her çocuk bir bakıma bir dahi ve her dahi bir bakıma bir çocuktur." Arthur Schopenhauer

"Aydınlanma; kişinin kendi aklını kullanmaya cüret etmesidir."   Immanuel Kant

"İnsana sığabilene kainat, kainata sığamayana insan derim." Muhammed İkbal

"İlim ve sanat, ittifak görmediği ülkeyi terk eder." İbn-i Sina

"Herkesin bakmadığı yönden bak dünyaya." Mevlâna Celâleddin-i Rûmî

"Kendini bilen kimse bilgedir." Lao Tzu

"İnsan, istediği an özgür olur." Voltaire

"Gerçeğin gücü ile yaşadığım sürece kainatı bile fethedebilirim." Johann Wolfgang von Goethe

"Ben, benden öncekilerin omuzlarına tırmandığım için onlardan biraz daha ilerisini görebildim." Isaac Newton

"Karşıtlar yararlıdır, en iyi uyum farklılıklardan çıkar." Heracleitus

"Evrensel cevher, saf bilinç olan ruhtur. Düşünce basamaklarını kateden insan sonunda kendisine döner." Georg Wilhelm Friedrich Hegel

 

 

 

"Ruh, yok edilmez bir evrenin aynasıdır." Gottfried Leibniz

"İyi kitaplar okumak, geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir." René Descartes

"Herkesin yolu ayrı." Mikailoviç Dostoyevski

"Gördüğümüz kişisel deneyimdir. Gerçek denen kavram, biz deneyimlediğimiz için vardır. Onu, görerek, koklayarak, duyarak ya da hissederek yaratan biziz. Biz yoksak, gerçek de yoktur. Dolayısıyla düşünce gücüyle gerçeği değiştirebiliriz." Fred Alan Wolf 

"Olaylar önemli değildir; onları algılayışımız önemlidir." Epiktetos

"İnsan hayatı bilinç dışının kendini gerçekleştirdiği öykülerden biridir." Carl Gustav Jung

"Özgür insanın ölümden daha az düşündüğü bir şey yoktur." Baruch Spinoza

 

Meslek seçimi danışmanlığı

 

Sorularınız ve danışmanlık desteği talabiniz için e-posta adresi

ethemkocabas@gmail.com

Ethem Kocabaş şu iki soruya dikkat çekiyor:

  • Merak alanı, karakter özelliği ve zeka açılımında zihin şifrenizi biliyor musunuz?

  • Seçmeyi düşündüğünüz, eğitimini aldığınız veya uygulayıcısı olduğunuz mesleğin, başarı ve mutluluk açısından hangi merak alanı, karakter özelliği ve zeka açılımını desteklediğini biliyor musunuz?

Eğer bu iki sorudan en az birine vereceğiniz cevap "Hayır" ise, sizinde meslek ve zihin ilişkisi konusunda danışmanlık desteği almanızı öneririm. 

Zira ülkemizde gerçekleştirilen araştırmalar göstermektedir ki, üniversite eğitimini tamamlayan gençlerimizin yarısından çoğu meslekleriyle ilgili alanlarda çalışmamaktadırlar. Bu durum ancak meslek seçiminde zihin süreçleri dikkate alınarak belirli ölçülerde çözüme ulaştırılabilir.

Çalışanların motive edilmeleri, çözüm üretebilme becerilerinin geliştirilmesi ve müşteri menuniyetinin en üst düzeyde arttırılması çalışmaları iş dünyasının öncelikli olarak önem verdiği konular arasındadır. Bu çalışmalardan üst düzeyde faydalar sağlanabilmesi ve bilginin eyleme dönüşmesinin desteklenmesi için zihin süreçlerinin dikkate alınması gerekir. Çalışanın karakter özelliği, merak alanı ve zeka açılımındaki zihin şifresinin, meslek ve görev tanımının şifresiyle uyumlu olarak eşleşmesi önemlidir. Görev tanımının da zihin şifresiyle uyumlu olarak yapılandırılması üzerinde önemle durulması gereken bir konudur. Zira bir kişi zihin şifresine uygun meslekle eşleşse bile, çalışmaları kendi zihin şifresiyle uyumsuz bir görev tanımıyla sınırlandırıldığında verimliliği ve motivasyonu düşecektir. 

Bu nedenle Türkiye'deki eğitim uygulamalarına özellikle aşağıda belirttiğim iki konuda yeni bakış açılarının kazandırılması önemli bir gerekliliktir.

  1. Meslekler, hem akademisyenlerin, hem de uygulayıcılarının desteği alınmak suretiyle, merak alanı, zeka boyutu ve karakter açılımı gibi çeşitli zihin süreci başlıklarında analiz edilmelidir. Bu analizlerin internet ortamı gibi herkesin kolaylıkla erişebileceği ortamlardan duyurulması da önemli bir ihtiyaçtır.
  2. Görev tanımları, insan kaynakları uzmanlarının öncülüğünde merak alanı, zeka boyutu ve karakter özelliği gibi çeşitli zihin süreci başlıklarında analiz edilmelidir. Unutulmamalıdır ki işe alım görüşmelerinde, sonrasındaki eğitim uygulamalarında ve görev tanımlarının belirlenmesi çalışmalarında zihin süreçlerinin dikkate alınmaması sonucunda şirketlere ödettirilen maddi ve manevi bedeller çok ağır olmaktadır.     

Meslek ve zihin ilişkisi konusunda bilinçlenmenin zamanının geldiğine dair bazı işaretler:

 Meslek seçimi aşamasındaysanız: 

"Hangi mesleği seçeceğiniz konusunda durmadan fikir değiştiriyorsanız."  "Seçeceğiniz meslekle ilgili olarak vereceğiniz kararda sürekli çevrenizdeki kişilerden yardım talebinde bulunuyorsanız." "Meslek seçiminde ağırlıklı olarak maddi getirisini değerlendirmeye alıyorsanız." 

 

 Üniversite veya meslek okulu gibi bir kurumda eğitim alıyorsanız:

"Kariyer planınızı ne şekilde yapılandıracağınız konusunda bir fikriniz yoksa." "Kariyerinizi yapılandırmak konusunda tereddütleriniz varsa."

 

 Bir meslek alanında çalışıyorsanız:

"Kendinizi pazar akşamları veya pazartesi sabahları mutsuz hissediyorsanız." "Hafta sonu tatilinin başlangıcı olan cuma akşamı kendinizi mutlu hissediyorsanız." "İşinizle ilgili konularda sürekli stres yaşıyorsanız." "Başarıya ulaşmak konusunda sorunlar yaşıyorsanız." "Hayatınızda mutluluk ve motivasyon konularında sorunlar yaşıyorsanız." "Mesleğinizle ilgili yeni bir başlangıç yapmayı düşünüyor ve bunu en doğru şekilde nasıl gerçekleştirebileceğinizi sorguluyorsanız."

Meslek ve zihin ilişkisi konusundaki bilinç düzeyinizi geliştirmek üzere danışmanlık desteği almanızın zamanı gelmiş demektir.

 

Zihin şifresine göre meslek seçimi konusundaki detaylı bilgiye, Ethem Kocabaş'ın "Zihnin Şifresi" kitabından ulaşabilirsiniz. "Zihnin Şifresi" kitabı Türkiye'de mesleklerin zihin süreçlerine göre analiz edildiği ilk kitaptır. Kitap hakkında detaylı bilgi edinebilmek için lütfen bu linki tıklayınız.

  

   

  

 

"Homo Noeticus." 

Varoluşsal farkındalığı gelişmiş, kuantum fiziği, bilinç bilimi, kozmoloji, nöroloji, tipoloji ve tinsel zeka açılımında zihinsel olarak içsel keşif halinde olan insan. Genetik kazanımları çerçevesinde varoluş vaadini gerçekleştirmenin arayışında olan ruh. İnsanlığın enerji olarak değişimi en üst seviyede deneyimlediği Homo Noeticus hakkında daha detaylı bilgi için lütfen bu linki tıklayınız.

 
Saffet Murat Tura

"Kuantum ve Bilinç Bilimi"  

Ethem Kocabaş'ın, Dr. Saffet Murat Tura ile gerçekleştirdiği "Kuantum ve Bilinç Bilimi" konulu söyleşiyi okumak için lütfen bu linki tıklayınız.

Ethem Kocabaş ve Sunay Akın İstanbul Oyuncak Müzesinin ortak çalışması olan "Hep Çocuk Kaldık" kitabı hakkında Yüksel Aytuğ'un Sabah Gazetesinde yayınlanan yazısını okumak için lütfen bu linki tıklayınız.
Ethem Kocabaş ve Sunay Akın İstanbul Oyuncak Müzesinin ortak çalışması olan "Hep Çocuk Kaldık" kitabı hakkında Zülfü Livaneli'nin Vatan Gazetesinde yayınlanan yazısını okumak için lütfen bu linki tıklayınız.
Bu ayki, farklı bakış açısı bölümünün konusu "Avatar". Analizi okumak için lütfen bu linki tıklayınız.
Prof.Dr. Ümran Korkmazlar Oral 

"Oyuncakların ve çevresel faktörlerin çocukların zihin gelişimi üzerindeki etkileri"

Ethem Kocabaş'ın, Prof.Dr. Ümran Korkmazlar Oral ile gerçekleştirdiği "Oyuncakların ve çevresel faktörlerin çocukların zihin gelişimi üzerindeki etkileri" konulu söyleşiyi okumak için lütfen bu linki tıklayınız.

 Nasuh Mahruki 

"Doğa ile zihinsel uyum"

Ethem Kocabaş'ın, Karleoparı lakaplı Everest'e çıkan ilk Türk Dağcısı olan Nasuh Mahruki ile gerçekleştirdiği "Doğa ile Zihinsel Uyum" konulu söyleşiyi okumak için lütfen bu linki tıklayınız.

 "Zihin süreçlerinin kuantum boyutu"

Ethem Kocabaş'ın, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Dr. Hakan Gürvit ile gerçekleştirdiği "Zihin süreçlerinin kuantum boyutu" konulu söyleşiyi okumak için lütfen bu linki tıklayınız.