Ethem Kocabaş
Nöroloji Anabilim Dalı Konferansları 

  

    

  

Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim

"Her çocuk bir bakıma bir dahi ve her dahi bir bakıma bir çocuktur." Arthur Schopenhauer

"Aydınlanma; kişinin kendi aklını kullanmaya cüret etmesidir."   Immanuel Kant

"İnsana sığabilene kainat, kainata sığamayana insan derim." Muhammed İkbal

"İlim ve sanat, ittifak görmediği ülkeyi terk eder." İbn-i Sina

"Herkesin bakmadığı yönden bak dünyaya." Mevlâna Celâleddin-i Rûmî

"Kendini bilen kimse bilgedir." Lao Tzu

"İnsan, istediği an özgür olur." Voltaire

"Gerçeğin gücü ile yaşadığım sürece kainatı bile fethedebilirim." Johann Wolfgang von Goethe

"Ben, benden öncekilerin omuzlarına tırmandığım için onlardan biraz daha ilerisini görebildim." Isaac Newton

"Karşıtlar yararlıdır, en iyi uyum farklılıklardan çıkar." Heracleitus

"Evrensel cevher, saf bilinç olan ruhtur. Düşünce basamaklarını kateden insan sonunda kendisine döner." Georg Wilhelm Friedrich Hegel

 

 

 

"Ruh, yok edilmez bir evrenin aynasıdır." Gottfried Leibniz

"İyi kitaplar okumak, geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir." René Descartes

"Herkesin yolu ayrı." Mikailoviç Dostoyevski

"Gördüğümüz kişisel deneyimdir. Gerçek denen kavram, biz deneyimlediğimiz için vardır. Onu, görerek, koklayarak, duyarak ya da hissederek yaratan biziz. Biz yoksak, gerçek de yoktur. Dolayısıyla düşünce gücüyle gerçeği değiştirebiliriz." Fred Alan Wolf 

"Olaylar önemli değildir; onları algılayışımız önemlidir." Epiktetos

"İnsan hayatı bilinç dışının kendini gerçekleştirdiği öykülerden biridir." Carl Gustav Jung

"Özgür insanın ölümden daha az düşündüğü bir şey yoktur." Baruch Spinoza

 

Zihin odaklı eğitim

Zihin odaklı eğitim ne demektir?

İnsanın beyin, zeka, karakter özelliği, merak alanı, düşünce, duygu ve ruh gibi somut ve soyut tüm zihinsel özelliklerini dikkate alan, keşfetmeye ve gelişimini desteklemeye çalışan eğitim anlayışına, zihin odaklı eğitim denilir. Bu eğitim yaklaşımında her insanın benzersiz zihin şifresine saygı gösterilir. Zihin odaklı eğitimde, zihin şifresi doğrultusunda kişinin varoluş vaadini gerçekleştirmesine destek olunur.  

Eğer bir kişi zihin şifresi açılımında (Karakter özelliği, merak alanı ve zeka gibi) "Ben Kimim?" sorusunun cevabını veremiyorsa, zihin odaklı eğitimle henüz tanışmamış demektir.

Zihin odaklı eğitimin temel yaklaşımları:

  • Zihin odaklı eğitim, herkese aynı sorunun sorulması ve aynı cevabın alınması temeli üzerine yapılandırılamaz. Çünkü zihin odaklı eğitimde bireylerin düşünsel ve duygusal açılımdaki farklılıkları dikkate alınır ve desteklenir.
  • Zihin odaklı eğitim, zihnin keşfedilip desteklenmesi açılımında aileden başlar. Bu eğitim yaklaşımında ilk okul aile, ilk öğretmenler anne ve babadır. (Zihin konusunda bilgili, çocuğunun zihinsel gelişimini bilinçli olarak desteklemeye çalışan ve bunun içinde çok okuyan, konferanslara katılan ve eğitim alan anne babalar zihin odaklı eğitimin ilk öğretmenleridir.)
  • Zihin odaklı eğitimde çocuk karakter, merak alanı ve zeka açılımında sürekli olarak takip edilip keşfedilmeye çalışılır. Bu keşif yolculuğunda çocuğun oyun, oyuncak ve aktivite tercihlerinden geri bildirim alınmaya çalışılır. Elde edilen bilgiler, aile ve eğitim kurumu yetkilileri arasında düzenli aralıklarla gerçekleştirilen toplantılarda paylaşılır. 
  • Zihin odaklı eğitimde insanlar arasında karşılaştırma yapılmaz. Çünkü her insanın zihni benzersizidir.
  • Zihin odaklı eğitim sisteminde eğitimciler insan beyni ve fonksiyonları konusunda önemli düzeyde bilgi derinliğine sahiptirler.

 

 

Zihin odaklı eğitim konusundaki detaylı bilgiye, Ethem Kocabaş'ın "Zihnin Şifresi" kitabından ulaşabilirsiniz. Kitap hakkında detaylı bilgi edinebilmek için lütfen bu linki tıklayınız.

  

   

  

 

"Homo Noeticus." 

Varoluşsal farkındalığı gelişmiş, kuantum fiziği, bilinç bilimi, kozmoloji, nöroloji, tipoloji ve tinsel zeka açılımında zihinsel olarak içsel keşif halinde olan insan. Genetik kazanımları çerçevesinde varoluş vaadini gerçekleştirmenin arayışında olan ruh. İnsanlığın enerji olarak değişimi en üst seviyede deneyimlediği Homo Noeticus hakkında daha detaylı bilgi için lütfen bu linki tıklayınız.

 
Saffet Murat Tura

"Kuantum ve Bilinç Bilimi"  

Ethem Kocabaş'ın, Dr. Saffet Murat Tura ile gerçekleştirdiği "Kuantum ve Bilinç Bilimi" konulu söyleşiyi okumak için lütfen bu linki tıklayınız.

Ethem Kocabaş ve Sunay Akın İstanbul Oyuncak Müzesinin ortak çalışması olan "Hep Çocuk Kaldık" kitabı hakkında Yüksel Aytuğ'un Sabah Gazetesinde yayınlanan yazısını okumak için lütfen bu linki tıklayınız.
Ethem Kocabaş ve Sunay Akın İstanbul Oyuncak Müzesinin ortak çalışması olan "Hep Çocuk Kaldık" kitabı hakkında Zülfü Livaneli'nin Vatan Gazetesinde yayınlanan yazısını okumak için lütfen bu linki tıklayınız.
Bu ayki, farklı bakış açısı bölümünün konusu "Avatar". Analizi okumak için lütfen bu linki tıklayınız.
Prof.Dr. Ümran Korkmazlar Oral 

"Oyuncakların ve çevresel faktörlerin çocukların zihin gelişimi üzerindeki etkileri"

Ethem Kocabaş'ın, Prof.Dr. Ümran Korkmazlar Oral ile gerçekleştirdiği "Oyuncakların ve çevresel faktörlerin çocukların zihin gelişimi üzerindeki etkileri" konulu söyleşiyi okumak için lütfen bu linki tıklayınız.

 Nasuh Mahruki 

"Doğa ile zihinsel uyum"

Ethem Kocabaş'ın, Karleoparı lakaplı Everest'e çıkan ilk Türk Dağcısı olan Nasuh Mahruki ile gerçekleştirdiği "Doğa ile Zihinsel Uyum" konulu söyleşiyi okumak için lütfen bu linki tıklayınız.

 "Zihin süreçlerinin kuantum boyutu"

Ethem Kocabaş'ın, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Dr. Hakan Gürvit ile gerçekleştirdiği "Zihin süreçlerinin kuantum boyutu" konulu söyleşiyi okumak için lütfen bu linki tıklayınız.