Ethem Kocabaş
Nöroloji Anabilim Dalı Konferansları 

  

    

  

Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim

"Her çocuk bir bakıma bir dahi ve her dahi bir bakıma bir çocuktur." Arthur Schopenhauer

"Aydınlanma; kişinin kendi aklını kullanmaya cüret etmesidir."   Immanuel Kant

"İnsana sığabilene kainat, kainata sığamayana insan derim." Muhammed İkbal

"İlim ve sanat, ittifak görmediği ülkeyi terk eder." İbn-i Sina

"Herkesin bakmadığı yönden bak dünyaya." Mevlâna Celâleddin-i Rûmî

"Kendini bilen kimse bilgedir." Lao Tzu

"İnsan, istediği an özgür olur." Voltaire

"Gerçeğin gücü ile yaşadığım sürece kainatı bile fethedebilirim." Johann Wolfgang von Goethe

"Ben, benden öncekilerin omuzlarına tırmandığım için onlardan biraz daha ilerisini görebildim." Isaac Newton

"Karşıtlar yararlıdır, en iyi uyum farklılıklardan çıkar." Heracleitus

"Evrensel cevher, saf bilinç olan ruhtur. Düşünce basamaklarını kateden insan sonunda kendisine döner." Georg Wilhelm Friedrich Hegel

 

 

 

"Ruh, yok edilmez bir evrenin aynasıdır." Gottfried Leibniz

"İyi kitaplar okumak, geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir." René Descartes

"Herkesin yolu ayrı." Mikailoviç Dostoyevski

"Gördüğümüz kişisel deneyimdir. Gerçek denen kavram, biz deneyimlediğimiz için vardır. Onu, görerek, koklayarak, duyarak ya da hissederek yaratan biziz. Biz yoksak, gerçek de yoktur. Dolayısıyla düşünce gücüyle gerçeği değiştirebiliriz." Fred Alan Wolf 

"Olaylar önemli değildir; onları algılayışımız önemlidir." Epiktetos

"İnsan hayatı bilinç dışının kendini gerçekleştirdiği öykülerden biridir." Carl Gustav Jung

"Özgür insanın ölümden daha az düşündüğü bir şey yoktur." Baruch Spinoza

 

İnsan kaynakları

Ethem Kocabaş, insan kaynakları uygulamalarında zihin süreçlerine dikkat çekiyor.

Önemli bir tespit:

Türkiye'de bireylerin benzersiz zihin şifrelerine uygun mesleklerle eşleşmelerini sağlayacak bir eğitim uygulaması (Zihni keşfedip desteklemek açılımında) olmadığına göre, işe alım sürecinde insan kaynakları yetkililerinin karşısına gelen adayların büyük çoğunluğu zihin şifreleri açısından yanlış meslekle eşleşmiş durumdalar. 

   

 Bilinç ve Bilinçdışı

İnsanın nöroneti, varoluşsal farkındalık açılımında, bilinç ve bilinçdışının toplamıdır. Dünyaya geldiğimiz andan itibaren deneyimlediğimiz her şey zihnimizde iz bırakır. İnsanlar bu izlerden bazılarını hatırlar ve hafızasının farkında olduğu bu bölümü aracılığıyla hayatına yön verir. Oysaki nöronetin (Beyindeki sinir hücereleri arasındaki bağlantı sonucunda oluşan enerji ağı) büyük bölümü bilinçdışı olarak ifade edebileceğimiz, farkında olmadığımız hafıza kayıtlarımızdan oluşur. Dolayısıyla bilinçdışımızın hayatımızın akışında ve zihinsel açıdan benzersiz olan kendi evrenimizi deneyimlemede önemli etkileri vardır.

Bilinçdışı zihin yaklaşımının duayeni Carl Gustav Jung'dur. Jung, insanın zihinsel analizinde bilinçdışının önemine dikkat çekmiştir. Bilinç buzdağının görünen kısmı ise, bilinçdışı buzdağının altındaki görünmeyen bölümüdür. Bu nedenle işe alım analiz uygulamalarında sadece bilinç boyutuna hitap eden sorularla, kişinin zihin şifresinin çözülmesine çalışılması sağlıklı sonuçların elde edilmesine imkan vermeyecektir. Örneğin, "iş başvurusu için şirketimizi seçme nedeniniz nedir?" gibi bir soru, bilinç boyutuna hitap eder. Bu gibi sorularda, soruya muhatap olan zihin üç şeyi düşünür:

  1. Bu soru bana hangi amaçla soruldu? (Neyi tespit etmeye çalışıyorlar?)
  2. Bu soruya ne tür cevaplar verilebilir?
  3. Kurumu ve soruyu soranı düşündüğümde, ben hangi cevabı vermeliyim.

İşte bilinç boyutundaki bu üç soru, işe alım uygulamasının sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebilmesinin önündeki önemli engeller arasındadır.

Kişinin bilinç ve bilinçdışı açılımında zihin şifresini çözmeye yönelik mülakat uygulamalarında ise kişiye sorunun soruluş amacına yönelik yorumlarda bulunmayacağı tarz sorular yöneltilir. Kişi bu sorular karşısında neyin ölçüleceğini, nasıl bir cevap beklendiğini ve ne şekilde cevap vermesi gerektiğini yorumlayamaz.

Mesleğin ve görev tanımının zihin şifreleri

İşe alım sürecindeki bir kişinin zihin şifresine uygun meslek ve görev tanımıyla eşleşebilmesi için, mesleklerin ve görev tanımlarının da zihin şifresi açılımında (Karakter özelliği, merak alanı ve zeka boyutu) analiz edimiş olması gerekir.

İşe alım sürecinde zihin süreçlerinin "Bilinç ve bilinçdışı" açılımda değerlendirilmemesinin sonucunda, şirketler maddi ve manevi açılımda önemli kayıplara uğrayabilmektedirler. 

Şirketlerin çözüm üretmek ve maksimum performans konularındaki beklentileri de, ancak zihin şifresine uygun meslek ve görev tanımıyla eşleşen insanlar tarafından üst seviyede karşılanır.  

Ethem Kocabaş'ın, "Eleman seçme ve analiz yöntemleri" konusunda KobiFinans'da yayınlanan makalesini okumak için lütfen bu linki tıklayınız.

Milliyet İnsan Kaynakları Editörü Oylum Çağan'ın, (Ethem Kocabaş'ın "Zihnin Şifresi" kitabına da atıfta bulunduğu)  KobiFinans'da yayınlanan "Verimliliğin sırrı zihinde saklı" konu başlığındaki makalesini okumak için lütfen bu linki tıklayınız. 

  

   

  

 

"Homo Noeticus." 

Varoluşsal farkındalığı gelişmiş, kuantum fiziği, bilinç bilimi, kozmoloji, nöroloji, tipoloji ve tinsel zeka açılımında zihinsel olarak içsel keşif halinde olan insan. Genetik kazanımları çerçevesinde varoluş vaadini gerçekleştirmenin arayışında olan ruh. İnsanlığın enerji olarak değişimi en üst seviyede deneyimlediği Homo Noeticus hakkında daha detaylı bilgi için lütfen bu linki tıklayınız.

 
Saffet Murat Tura

"Kuantum ve Bilinç Bilimi"  

Ethem Kocabaş'ın, Dr. Saffet Murat Tura ile gerçekleştirdiği "Kuantum ve Bilinç Bilimi" konulu söyleşiyi okumak için lütfen bu linki tıklayınız.

Ethem Kocabaş ve Sunay Akın İstanbul Oyuncak Müzesinin ortak çalışması olan "Hep Çocuk Kaldık" kitabı hakkında Yüksel Aytuğ'un Sabah Gazetesinde yayınlanan yazısını okumak için lütfen bu linki tıklayınız.
Ethem Kocabaş ve Sunay Akın İstanbul Oyuncak Müzesinin ortak çalışması olan "Hep Çocuk Kaldık" kitabı hakkında Zülfü Livaneli'nin Vatan Gazetesinde yayınlanan yazısını okumak için lütfen bu linki tıklayınız.
Bu ayki, farklı bakış açısı bölümünün konusu "Avatar". Analizi okumak için lütfen bu linki tıklayınız.
Prof.Dr. Ümran Korkmazlar Oral 

"Oyuncakların ve çevresel faktörlerin çocukların zihin gelişimi üzerindeki etkileri"

Ethem Kocabaş'ın, Prof.Dr. Ümran Korkmazlar Oral ile gerçekleştirdiği "Oyuncakların ve çevresel faktörlerin çocukların zihin gelişimi üzerindeki etkileri" konulu söyleşiyi okumak için lütfen bu linki tıklayınız.

 Nasuh Mahruki 

"Doğa ile zihinsel uyum"

Ethem Kocabaş'ın, Karleoparı lakaplı Everest'e çıkan ilk Türk Dağcısı olan Nasuh Mahruki ile gerçekleştirdiği "Doğa ile Zihinsel Uyum" konulu söyleşiyi okumak için lütfen bu linki tıklayınız.

 "Zihin süreçlerinin kuantum boyutu"

Ethem Kocabaş'ın, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Dr. Hakan Gürvit ile gerçekleştirdiği "Zihin süreçlerinin kuantum boyutu" konulu söyleşiyi okumak için lütfen bu linki tıklayınız.