Ethem Kocabaş
Nöroloji Anabilim Dalı Konferansları 

  

    

  

Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim

"Her çocuk bir bakıma bir dahi ve her dahi bir bakıma bir çocuktur." Arthur Schopenhauer

"Aydınlanma; kişinin kendi aklını kullanmaya cüret etmesidir."   Immanuel Kant

"İnsana sığabilene kainat, kainata sığamayana insan derim." Muhammed İkbal

"İlim ve sanat, ittifak görmediği ülkeyi terk eder." İbn-i Sina

"Herkesin bakmadığı yönden bak dünyaya." Mevlâna Celâleddin-i Rûmî

"Kendini bilen kimse bilgedir." Lao Tzu

"İnsan, istediği an özgür olur." Voltaire

"Gerçeğin gücü ile yaşadığım sürece kainatı bile fethedebilirim." Johann Wolfgang von Goethe

"Ben, benden öncekilerin omuzlarına tırmandığım için onlardan biraz daha ilerisini görebildim." Isaac Newton

"Karşıtlar yararlıdır, en iyi uyum farklılıklardan çıkar." Heracleitus

"Evrensel cevher, saf bilinç olan ruhtur. Düşünce basamaklarını kateden insan sonunda kendisine döner." Georg Wilhelm Friedrich Hegel

 

 

 

"Ruh, yok edilmez bir evrenin aynasıdır." Gottfried Leibniz

"İyi kitaplar okumak, geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir." René Descartes

"Herkesin yolu ayrı." Mikailoviç Dostoyevski

"Gördüğümüz kişisel deneyimdir. Gerçek denen kavram, biz deneyimlediğimiz için vardır. Onu, görerek, koklayarak, duyarak ya da hissederek yaratan biziz. Biz yoksak, gerçek de yoktur. Dolayısıyla düşünce gücüyle gerçeği değiştirebiliriz." Fred Alan Wolf 

"Olaylar önemli değildir; onları algılayışımız önemlidir." Epiktetos

"İnsan hayatı bilinç dışının kendini gerçekleştirdiği öykülerden biridir." Carl Gustav Jung

"Özgür insanın ölümden daha az düşündüğü bir şey yoktur." Baruch Spinoza

 

Zihin hakkında notlar

 
 
Her insan zihinsel olarak benzersiz özellikte bir varlıktır. Bu nedenle zihnin şifresinin hakikatine ters düşmemek için insanların birbirleriyle mukayese edilememeleri gerekir. 
.
Dünyadaki her insan 13,5 milyar yıllık evren tarihinde zihinsel açıdan eşi benzeri olmayan bir varlıktır. Bu bilinç, eşyanın benzersizliğinden zihnin benzersizliğine terfi edebilmek için önemlidir.
.
Zeka genetik özellikte ve çevresel olarak desteklenmesi gereken bir zihin sürecidir. Her insan zeka şifresi açılımında da benzersizdir. İnsanların benzersiz zihin şifreleri derin manada bir varoluş vaadi içerir.
.
Varoluş vaadinin yolu, mutluluğun yoldur. Varoluş vaadininden uzak tutulan zihinlerde mutluluk koşulludur.
.
İnsanın zihinsel benzersizliğini ve varoluş vaadini dikkate almayan eğitim uygulamaları, dehanın doğumuna destek olamazlar.  
.
Dahi, tanım olarak insanları dahi olanlar ve olmayanlar şeklinde ikiye ayıran bir kelimedir. Bu nedenle dahi kelimesi yerine "Yüksek zihin performası gösteren kişi" tanımlamasının kullanılmasını öneriyorum. Zira her insan eğitimle zihin performansını üst düzeyde kullanabilir.
.
Zihinsel uyanışı gerçekleştirip, zihni özgürleştirebilmek için sentezci bir yaklaşımla "Ben kimim?" sorusunda derinleşmek gerekir.
.
Zihinsel olarak kendini tanımayan insanlar daha kolay yönetilirler.
.
İnsan zihinsel olarak kendi evreninin senaristi, yönetmeni ve oyuncusudur.
.
Kuantum zihin ilişkisi, sahip olma öğretisinden öte, olasılıklardan seçim yapmak konusunda özgürleşmenin bilgeliğidir.
.
İnsanlığın huzur bulmasını desteklemek için, zihinlerin para stratejilerinin esaretinden kurtarılması gerekir. 
.
İnsanlar müzik, resim, matematik gibi ölçülebilir veya gözlemlenebilir alanlardaki sıradışı yeteneklerin arayışındalar. Oysaki "Nereden geldik? Neden yaratıldık? Ben kimim? Öldükten sonra nereye gideceğm? gibi varoluşumuzu anlamlandıran derin sorulara, ölçemediğimiz ve gözlemleyemediğimiz tinsel zekamızla cevap arıyoruz. Tinsel zeka, üst düzey zihin performansının desteklenmesinde son derece önemli olan bir zihin sürecidir.     

  

   

  

 

"Homo Noeticus." 

Varoluşsal farkındalığı gelişmiş, kuantum fiziği, bilinç bilimi, kozmoloji, nöroloji, tipoloji ve tinsel zeka açılımında zihinsel olarak içsel keşif halinde olan insan. Genetik kazanımları çerçevesinde varoluş vaadini gerçekleştirmenin arayışında olan ruh. İnsanlığın enerji olarak değişimi en üst seviyede deneyimlediği Homo Noeticus hakkında daha detaylı bilgi için lütfen bu linki tıklayınız.

 
Saffet Murat Tura

"Kuantum ve Bilinç Bilimi"  

Ethem Kocabaş'ın, Dr. Saffet Murat Tura ile gerçekleştirdiği "Kuantum ve Bilinç Bilimi" konulu söyleşiyi okumak için lütfen bu linki tıklayınız.

Ethem Kocabaş ve Sunay Akın İstanbul Oyuncak Müzesinin ortak çalışması olan "Hep Çocuk Kaldık" kitabı hakkında Yüksel Aytuğ'un Sabah Gazetesinde yayınlanan yazısını okumak için lütfen bu linki tıklayınız.
Ethem Kocabaş ve Sunay Akın İstanbul Oyuncak Müzesinin ortak çalışması olan "Hep Çocuk Kaldık" kitabı hakkında Zülfü Livaneli'nin Vatan Gazetesinde yayınlanan yazısını okumak için lütfen bu linki tıklayınız.
Bu ayki, farklı bakış açısı bölümünün konusu "Avatar". Analizi okumak için lütfen bu linki tıklayınız.
Prof.Dr. Ümran Korkmazlar Oral 

"Oyuncakların ve çevresel faktörlerin çocukların zihin gelişimi üzerindeki etkileri"

Ethem Kocabaş'ın, Prof.Dr. Ümran Korkmazlar Oral ile gerçekleştirdiği "Oyuncakların ve çevresel faktörlerin çocukların zihin gelişimi üzerindeki etkileri" konulu söyleşiyi okumak için lütfen bu linki tıklayınız.

 Nasuh Mahruki 

"Doğa ile zihinsel uyum"

Ethem Kocabaş'ın, Karleoparı lakaplı Everest'e çıkan ilk Türk Dağcısı olan Nasuh Mahruki ile gerçekleştirdiği "Doğa ile Zihinsel Uyum" konulu söyleşiyi okumak için lütfen bu linki tıklayınız.

 "Zihin süreçlerinin kuantum boyutu"

Ethem Kocabaş'ın, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Dr. Hakan Gürvit ile gerçekleştirdiği "Zihin süreçlerinin kuantum boyutu" konulu söyleşiyi okumak için lütfen bu linki tıklayınız.