Ethem Kocabaş
Nöroloji Anabilim Dalı Konferansları 

  

    

  

Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim

"Her çocuk bir bakıma bir dahi ve her dahi bir bakıma bir çocuktur." Arthur Schopenhauer

"Aydınlanma; kişinin kendi aklını kullanmaya cüret etmesidir."   Immanuel Kant

"İnsana sığabilene kainat, kainata sığamayana insan derim." Muhammed İkbal

"İlim ve sanat, ittifak görmediği ülkeyi terk eder." İbn-i Sina

"Herkesin bakmadığı yönden bak dünyaya." Mevlâna Celâleddin-i Rûmî

"Kendini bilen kimse bilgedir." Lao Tzu

"İnsan, istediği an özgür olur." Voltaire

"Gerçeğin gücü ile yaşadığım sürece kainatı bile fethedebilirim." Johann Wolfgang von Goethe

"Ben, benden öncekilerin omuzlarına tırmandığım için onlardan biraz daha ilerisini görebildim." Isaac Newton

"Karşıtlar yararlıdır, en iyi uyum farklılıklardan çıkar." Heracleitus

"Evrensel cevher, saf bilinç olan ruhtur. Düşünce basamaklarını kateden insan sonunda kendisine döner." Georg Wilhelm Friedrich Hegel

 

 

 

"Ruh, yok edilmez bir evrenin aynasıdır." Gottfried Leibniz

"İyi kitaplar okumak, geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir." René Descartes

"Herkesin yolu ayrı." Mikailoviç Dostoyevski

"Gördüğümüz kişisel deneyimdir. Gerçek denen kavram, biz deneyimlediğimiz için vardır. Onu, görerek, koklayarak, duyarak ya da hissederek yaratan biziz. Biz yoksak, gerçek de yoktur. Dolayısıyla düşünce gücüyle gerçeği değiştirebiliriz." Fred Alan Wolf 

"Olaylar önemli değildir; onları algılayışımız önemlidir." Epiktetos

"İnsan hayatı bilinç dışının kendini gerçekleştirdiği öykülerden biridir." Carl Gustav Jung

"Özgür insanın ölümden daha az düşündüğü bir şey yoktur." Baruch Spinoza

 

Türkiye'nin Zihin Projeleri

Çocuğumu keşfediyorum projesi 
Amaç: Çocukların zihin potansiyellerinin keşfedilip desteklenmesine imkân sağlamak. Zekâ şifresi açılımında varoluş vaadiyle buluşabilen gençlerden oluşan başarılı, lider, çalışkan ve mutlu bir toplumun gelişmesine destek olmak. 
 Hedef Kitle: Çocuk bekleyen veya çocuğu olan anne ve babalar. 
 
Oyun ve oyuncakların zihin şifresi projesi
Amaç: Oyun ve oyuncakların çocukların zihin süreçlerinin gelişimindeki önemine dikkat çekmek. Bu sayede oyun ve oyuncağın zihnin şifresinin keşfedilmesine araç olarak kullanılabilmesine imkân sağlamak.  
Hedef Kitle: Anne ve babalar, okulöncesi eğitim kurumu öğretmen ve yöneticileri, rehberlik öğretmenleri 
 
 Zihin odaklı eğitim projesi
 Amaç: Gençlerin zihnin şifrelerinin çözülmesi ve desteklenmesi için eğitim uygulamalarının geliştirilmesine destek olmak. Bu sayede başarısız ve mutsuz öğrenci tanımlamalarının önüne geçmek. Çocukların zihin şifrelerine uygun mesleklerle eşleşmelerine imkân sağlamak.
 Hedef Kitle: Anne ve babalar, okul yöneticileri ve öğretmenler.
 
 Meslek seçimi projesi
 Amaç: Gençlerin zihin şifrelerine uygun, mutlu ve başarılı olabilecekleri mesleklerle eşleşmelerine imkân sağlamak. Bunun için aileden, anaokulu ve üniversiteye uzanan yolda, zihnin şifresinin keşfedilip desteklenebilmesine yönelik koordinasyonun sağlanmasına destek olmak.
 Hedef Kitle: Meslek seçimi aşamasındaki gençler, anne ve babalar, rehberlik öğretmenleri 
 
Liderliğin ve kariyerin zihin süreçleri projesi
 Amaç: Liderliğin ve kariyerin zihinle ilişkisi konusuna açıklık getirmek. Bu sayede gerek iş dünyasında ve gerekse toplumsal açılımda liderliğin beraberinde getireceği kazanımların gerçekleşmesine destek olmak. Gençlerin kariyer planlamasını yaparken zihin şifrelerini dikkate almalarını sağlamak.
 Hedef Kitle: Lider adayları ile lider konumunda olan kişiler, üniversite gençliği.
 
 Eleman seçimi ve zihin odaklı yönetim projesi
 Amaç: İş dünyasında, kendi zihin şifresiyle, mesleğinin ve görev tanımının gerektirdiği zihin şifresi arasında doğru eşleşmeyi gerçekleştirebilmiş bireylerin artmasına destek olmak. Şirketlerde zihin şifresi açılımında yanlış kişilerin seçilmesi ve çalıştırılmasından meydana gelen maliyet kayıplarına engel olmak. İş, ürün ve hizmette fark yaratmak.
Hedef Kitle: Şirketlerin üst ve orta kademe yöneticileri, insan kaynakları uzmanları, takım liderleri 
 

Eşimi keşfediyorum-Evliliğin tipolojisi projesi 
 Amaç: Karakter özelliği farklılıklarından kaynaklanan aile içi iletişim, paylaşım, anlayış ve uzlaşma sorunlarının ortadan kaldırılması. Mutlu ve huzurlu aile ortamlarının oluşturulmasına destek olunması.
 Hedef Kitle: Eşler 
 
 “Ben Kimim?” projesi
 Amaç: Kişilerin kendilerinden hareketle insan mucizesini tanımalarına yardımcı olmak. Bu sayede toplumsal açıdan huzurlu, motivasyonu yüksek ve mutlu bir yaşamın tesis edilebilmesine imkân sağlamak.
Hedef Kitle: Toplumu oluşturan her yaştan insan.

  

   

  

 

"Homo Noeticus." 

Varoluşsal farkındalığı gelişmiş, kuantum fiziği, bilinç bilimi, kozmoloji, nöroloji, tipoloji ve tinsel zeka açılımında zihinsel olarak içsel keşif halinde olan insan. Genetik kazanımları çerçevesinde varoluş vaadini gerçekleştirmenin arayışında olan ruh. İnsanlığın enerji olarak değişimi en üst seviyede deneyimlediği Homo Noeticus hakkında daha detaylı bilgi için lütfen bu linki tıklayınız.

 
Saffet Murat Tura

"Kuantum ve Bilinç Bilimi"  

Ethem Kocabaş'ın, Dr. Saffet Murat Tura ile gerçekleştirdiği "Kuantum ve Bilinç Bilimi" konulu söyleşiyi okumak için lütfen bu linki tıklayınız.

Ethem Kocabaş ve Sunay Akın İstanbul Oyuncak Müzesinin ortak çalışması olan "Hep Çocuk Kaldık" kitabı hakkında Yüksel Aytuğ'un Sabah Gazetesinde yayınlanan yazısını okumak için lütfen bu linki tıklayınız.
Ethem Kocabaş ve Sunay Akın İstanbul Oyuncak Müzesinin ortak çalışması olan "Hep Çocuk Kaldık" kitabı hakkında Zülfü Livaneli'nin Vatan Gazetesinde yayınlanan yazısını okumak için lütfen bu linki tıklayınız.
Bu ayki, farklı bakış açısı bölümünün konusu "Avatar". Analizi okumak için lütfen bu linki tıklayınız.
Prof.Dr. Ümran Korkmazlar Oral 

"Oyuncakların ve çevresel faktörlerin çocukların zihin gelişimi üzerindeki etkileri"

Ethem Kocabaş'ın, Prof.Dr. Ümran Korkmazlar Oral ile gerçekleştirdiği "Oyuncakların ve çevresel faktörlerin çocukların zihin gelişimi üzerindeki etkileri" konulu söyleşiyi okumak için lütfen bu linki tıklayınız.

 Nasuh Mahruki 

"Doğa ile zihinsel uyum"

Ethem Kocabaş'ın, Karleoparı lakaplı Everest'e çıkan ilk Türk Dağcısı olan Nasuh Mahruki ile gerçekleştirdiği "Doğa ile Zihinsel Uyum" konulu söyleşiyi okumak için lütfen bu linki tıklayınız.

 "Zihin süreçlerinin kuantum boyutu"

Ethem Kocabaş'ın, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Dr. Hakan Gürvit ile gerçekleştirdiği "Zihin süreçlerinin kuantum boyutu" konulu söyleşiyi okumak için lütfen bu linki tıklayınız.