Ethem Kocabaş
Nöroloji Anabilim Dalı Konferansları 

  

    

  

Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim

"Her çocuk bir bakıma bir dahi ve her dahi bir bakıma bir çocuktur." Arthur Schopenhauer

"Aydınlanma; kişinin kendi aklını kullanmaya cüret etmesidir."   Immanuel Kant

"İnsana sığabilene kainat, kainata sığamayana insan derim." Muhammed İkbal

"İlim ve sanat, ittifak görmediği ülkeyi terk eder." İbn-i Sina

"Herkesin bakmadığı yönden bak dünyaya." Mevlâna Celâleddin-i Rûmî

"Kendini bilen kimse bilgedir." Lao Tzu

"İnsan, istediği an özgür olur." Voltaire

"Gerçeğin gücü ile yaşadığım sürece kainatı bile fethedebilirim." Johann Wolfgang von Goethe

"Ben, benden öncekilerin omuzlarına tırmandığım için onlardan biraz daha ilerisini görebildim." Isaac Newton

"Karşıtlar yararlıdır, en iyi uyum farklılıklardan çıkar." Heracleitus

"Evrensel cevher, saf bilinç olan ruhtur. Düşünce basamaklarını kateden insan sonunda kendisine döner." Georg Wilhelm Friedrich Hegel

 

 

 

"Ruh, yok edilmez bir evrenin aynasıdır." Gottfried Leibniz

"İyi kitaplar okumak, geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir." René Descartes

"Herkesin yolu ayrı." Mikailoviç Dostoyevski

"Gördüğümüz kişisel deneyimdir. Gerçek denen kavram, biz deneyimlediğimiz için vardır. Onu, görerek, koklayarak, duyarak ya da hissederek yaratan biziz. Biz yoksak, gerçek de yoktur. Dolayısıyla düşünce gücüyle gerçeği değiştirebiliriz." Fred Alan Wolf 

"Olaylar önemli değildir; onları algılayışımız önemlidir." Epiktetos

"İnsan hayatı bilinç dışının kendini gerçekleştirdiği öykülerden biridir." Carl Gustav Jung

"Özgür insanın ölümden daha az düşündüğü bir şey yoktur." Baruch Spinoza

 

BİR ROMAN

  "BİR" HAKKINDA YAPILAN HABERLERDEN ALINTILAR

Son zamanların en sıradışı kitabı; "BİR" 26 Eylül 2014 Kitapblogu.com 

Ethem Kocabaş tarafından kaleme alınmış olan bu kitap, son dönemlerin en ilginç ve en sıradışı konuya sahip olan kitapları arasında kendisine yer buluyor. 

 

Baş mimar'ın "BİR"i Eylül 2014 Tempo Dergisi

"Bir", kendini yakından tanımak isteyen cesur okuyucuları hayatı beyaz, ölümü siyah görme kolaycılığından çıkarma iddiasında. Roman her şeyden önce, görülmeyen ruhların duygu ve düşüncelerini anlayabileceğimizi savlıyor. 

Haberin devamını Tempo dergisinin Eylül 2014 sayısının kitap ekinde okuyabilirsiniz. 

 

Ethem Kocabaş'tan Matrix tadında bir roman 23 Eylül 2014 internethaber.com

Ethem Kocabaş, daha önceki kitaplarından farklı bir temanın işlendiği, gerçeklik, zaman, mekan ve paralel evrenler olgusunu odak noktasına alan Matrix tadında Bir romanı okuyucunun beğenisine sunuyor!

Hayatın akışına müdahale edebilir misiniz?

O, ediyor! Tıpkı kelebek etkisi gibi...

Bir ışık, bir yüz ve bir patlama!

Belki olacakların önüne geçebiliriz! 

 

Bilim ve Sanat Edebiyatla Buluştu Eylül 2014 Elele Dergisi

Kuantum mekaniği ile ilgili çalışmalarının yanı sıra kişisel gelişim ktapları da yazan Ethem Kocabaş, Altın Kitaplardan çıkan ilk romanı "Bir" ile karşınızda

Elele Dergisi'nin Ethem Kocabaş ile gerçekleştirdiği röportajı derginin Eylül 2014 sayısında okuyabilirsiniz. 

 

Aksiyon Dergisi'de "BİR"i öneriyor. Aksiyon Dergisi Eylül 2014 sayısı seçtiğimiz kitaplar bölümü 

 

"BİR" onlinekitaplar.com

Bir, sizleri etkileyecek ve dengenizi sarsacaktır. Eserde yer verilen tema, sıradışı olayların burgusu ve sonucudur.

Bu sonuçlarla birlikte düşünce dünyanızda değişiklikler olacak ve farklı unsurlar ile etkileyici kavramlar, hayatınızın içerisine dahil olacaktır.

Yazar Ethem Kocabaş, değişik bir format ile oluşturduğu bu eserinde, okur severlerini etkilemeyi başarmıştır. 

 

İnsan ölerek yok olmaz! Akşam Gazetesi Kitap Eki Ekim 2014

Akşam Gazetesi Kitap Eki'nin Ethem Kocabaş ile "BİR" romanı hakkında gerçekleştirdiği röportajdan alıntıdır: "BİR" Albert Einstein'dan Van Gogh'a, Tesla'dan Leonardo Da Vinci'ye kadar kurgusunda yer alan çok sayıda bilim ve sanat insanının da hala aramızda yaşamaya devam ettiklerine dair üst boyutta farkındalık oluşturan bir roman. Romanımla ölüm kavramına yönelik her türlü olumsuz tasvirin ve yorumun, bilgi ve bilgelikle yeniden yapılandırılmasına katkıda da bulunmak istedim. Bu nedenle de romanımı ölümle beden kıyafetini çıkarmalarına rağmen evrensel enerji alanında yaşamaya devam eden tüm insanlara adadım.

Van Gogh ile konuşmak, Leonardo Da Vinci gibi düşünmek, Albert Einsten'ın eşi Mileva'nın paralel evrenlerden birindeki eş iziyle paylaşım halinde olmak gibi romandaki pek çok sıradışı olay ve diyaloglar gerçekten de gizemli ve heyecan verici birer deneyimdi. 

Hürriyet Gazetesi Radikal Kitap Eki Ekim 2014

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ. 

Ethem Kocabaş'ın Romanı "Bir", ölüme yeni anlamlar yükleyeceğimiz kapıları aralıyor.

Her insan başmimar olarak beyninde kendi evrenini mi yaratıyor? Yoksa biz insanlar her şeyi yaratan başmimarın öğrencileri miyiz? Gerçeklik kavramının ardındaki illüzyonu ve illüzyonisti nasıl izah edebiliriz? Leonardo Da Vinci bu sorunun cevabını Son Akşam Yemeği adlı eserinde nasıl resmetmişti? Van Gogh, kardeşi Theo'ya yazdığı mektuplara hangi şifreli mesajları gizlemişti? Tesla'nın ölümüyle kaybeden kim oldu, insanlık mı yoksa Tesla mı? 

Tipoloji Uzmanı ve Yazar Ethem Kocabaş, daha önce kaleme aldığı kişisel gelişim kitaplarının aksine  bu sefer bir romanla karşımıza çıkıyor. Matrix filimini sevenlerin beğenisini kazanacak bir kurgusu var "Bir"in.   

  ROMANDAN ALINTILAR  

Yaşadığım evren benim zihinsel kurgumun bir ürünü ise Requiem'i ben bestelemiş olmalıyım. Eğer öyleyse Mozart kim? 

Bence insan kendini gözlemleyen bir evrendir.

Asansörden çıkıp konferans salonuna yaklaşırlarken Musa, salonun kapısının yanına Mona Lisa'nın ve Leonardo Da Vinci'nin siluetlerinin birleştirildiği ve üzerine de "Leonardo Da Vinci'nin Not Defteri" yazılı bir posterin yerleştirilmiş olduğunu gördü. Posterin hemen altında Leonardo'nun kehanetleri arasındaki şu sözü yer alıyordu: Ölülerin sözlerine kulak verenler mutlu olacaklar.  

  

Eğer bu dünya evrensel rüyanın alt katmanlarından biriyse, uyandığımızda başka bir rüyanın gerçekliğinde hayatımıza yeni bir rüya boyutunda devam ediyor olabiliriz. Bu şekilde izah edildiğinde ölüm de iki rüya arasındaki uyanış anını temsil eder. 

ROMANIN ARKA KAPAĞINDAN

Ölüm bir son mu, yoksa başlangıç mı?

Davranış bilimleri ve insan beyni üzerine araştırmalar yapan bir akademisyen geçirdiği bir kaza sonrasında bazı insanların başlarında aura benzeri ışıltılı alanlar görmeye başlar. Buna bilimsel olarak hiçbir açıklama getirilemez. Fakat o her geçen gün daha sıra dışı olaylar yaşamaya devam eder. Dünyadaki hayatı ve gerçekliğe dair sahip olduğu tüm bilgileri sorgular hale gelmiştir. Yaşadıklarına ışık tutmak için araştırmalarını derinleştirdikçe tarihte iz bırakmış olan pek çok bilim insanı ve sanatçının bugüne kadar ortaya çıkmamış gizli mesajlarıyla karşılaşır.

O artık kuantum fiziğinden paralel evrendeki eş izlerine, noetik biliminden dünya dışı medeniyetlere kadar uzanan büyük bir labirentin içinde yolunu bulmakta zorlanmaktadır. Bu dünyadaki hayatın gerçek mi yoksa bir yanılsama mı olduğu sorusuyla yüzleşmeye koyulur.

Bir akşam gördüğü bir rüya evrenin ve bu dünyadaki varoluş nedeninin sırlarını çözmek için ona çok değerli bir ipucu sunar. Artık paralel evrenle ilişki kurabilmektedir ve bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Çünkü evrenin başmimarı ile yüzleşerek ölümün gizemini çözmenin zamanı gelmiştir. 

 

 
Leonardo Da Vinci Tomas ile hangi gizeme işaret ediyordu? 

 

    
"Her insan, beynindeki ortalama 100 milyar nöron ve bu nöronların birbirleriyle oluşturabilecekleri kişiye özel sonsuz bağlantı potansiyelinden dolayı adeta benzersiz bir evren değil mi? Tanrı'nın benzersiz olma özelliği insan beyninde de karşımıza çıkmıyor mu?" "Bilim, doğanın nihai gizemini çözemez, çünkü biz, çözmeye çalıştığımız gizemin bir parçasıyız." Max Planck
   
 "Takside giderken karmakarışık duygular içindeydi. Yaşadıklarının sağlığıyla ilgili olmasından korkarken, uzaylılarla olması ihtimali de onu ürkütüyordu." 

"Ölülerin sözlerine kulak verenler mutlu olacaklar."

Leonardo Da Vinci

   

 Leonardo Da Vinci'nin dehasının ardndaki kişilerden biri

Luca Pacioli

 Michelangelo, Ademi'in yaratılışı freskinde hangi gizli mesajı vermişti.
     
 Işığın ressamı Rembrandt, ışığını nereden alıyordu? Melekler köprüsü paralel evrenlere açılan bir kapı mı? 

 

   

 Mona Lisa, Salai mi? Mona Lisa'nın gözbebeklerinde hangi sır saklı? 

 Bir düşün içinde bir düş mü, bütün gördüğümüz ve göründüğümüz.

Edgar Alan Poe

 

  

   

  

 

"Homo Noeticus." 

Varoluşsal farkındalığı gelişmiş, kuantum fiziği, bilinç bilimi, kozmoloji, nöroloji, tipoloji ve tinsel zeka açılımında zihinsel olarak içsel keşif halinde olan insan. Genetik kazanımları çerçevesinde varoluş vaadini gerçekleştirmenin arayışında olan ruh. İnsanlığın enerji olarak değişimi en üst seviyede deneyimlediği Homo Noeticus hakkında daha detaylı bilgi için lütfen bu linki tıklayınız.

 
Saffet Murat Tura

"Kuantum ve Bilinç Bilimi"  

Ethem Kocabaş'ın, Dr. Saffet Murat Tura ile gerçekleştirdiği "Kuantum ve Bilinç Bilimi" konulu söyleşiyi okumak için lütfen bu linki tıklayınız.

Ethem Kocabaş ve Sunay Akın İstanbul Oyuncak Müzesinin ortak çalışması olan "Hep Çocuk Kaldık" kitabı hakkında Yüksel Aytuğ'un Sabah Gazetesinde yayınlanan yazısını okumak için lütfen bu linki tıklayınız.
Ethem Kocabaş ve Sunay Akın İstanbul Oyuncak Müzesinin ortak çalışması olan "Hep Çocuk Kaldık" kitabı hakkında Zülfü Livaneli'nin Vatan Gazetesinde yayınlanan yazısını okumak için lütfen bu linki tıklayınız.
Bu ayki, farklı bakış açısı bölümünün konusu "Avatar". Analizi okumak için lütfen bu linki tıklayınız.
Prof.Dr. Ümran Korkmazlar Oral 

"Oyuncakların ve çevresel faktörlerin çocukların zihin gelişimi üzerindeki etkileri"

Ethem Kocabaş'ın, Prof.Dr. Ümran Korkmazlar Oral ile gerçekleştirdiği "Oyuncakların ve çevresel faktörlerin çocukların zihin gelişimi üzerindeki etkileri" konulu söyleşiyi okumak için lütfen bu linki tıklayınız.

 Nasuh Mahruki 

"Doğa ile zihinsel uyum"

Ethem Kocabaş'ın, Karleoparı lakaplı Everest'e çıkan ilk Türk Dağcısı olan Nasuh Mahruki ile gerçekleştirdiği "Doğa ile Zihinsel Uyum" konulu söyleşiyi okumak için lütfen bu linki tıklayınız.

 "Zihin süreçlerinin kuantum boyutu"

Ethem Kocabaş'ın, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Dr. Hakan Gürvit ile gerçekleştirdiği "Zihin süreçlerinin kuantum boyutu" konulu söyleşiyi okumak için lütfen bu linki tıklayınız.